מיפוי שומות ממוחשב

מיפוי שומות ממוחשב

מיפוי שומות ממוחשב או על הדרך בה טכנולוגיה מצילה חיים

הטכנולוגיה שמקיפה אותנו בכל תחומי החיים שיפרה רבות את איכות הטיפול הרפואי שאנחנו יכולים לקבל. הרפואה התקדמה מאוד בזכות פיתוחים טכנולוגיים רבים וכיום באמצעות אמצעים אלו ניתן לזהות בקלות רבה יותר סוגי סרטן שונים כמו למשל סרטן העור. מיפוי שומות ממוחשב הוא דוגמא טובה מאוד לדרך בה טכנולוגיה יכולה להציל את החיים שלנו. מיפוי זה נעשה באמצעות סריקה ממוחשבת של השומות ונקודות החן שיש לנו בגוף. לאחר ביצוע סריקה ראשונית יש לחזור על הסריקה אחת לשנה. החל מהסריקה השנייה הרופא יכול לזהות שינויים במרקם, בצורה או בגודל של השומות ונקודות החן שלנו או הופעת שומות חדשות, ובכך להתריע ששומות ונקודות חן אלו עלולות להיות סרטניות. השינויים החלים בשומות ונקודות חן יכולים להיות שינויים זעירים מאוד שעין אנושית לא יכולה לזהות עד שהם הופכים להיות שינויים קיצוניים מאוד. מבחינה זו המיפוי הממוחשב יכול לזהות בצורה מדויקת יותר את השינויים שחלו בשומות ובנקודות החן שלנו.

מיפוי שומות ממוחשב

יתרונות של מיפוי שומות ממוחשב

ישנם יתרונות רבים בשימוש בטכנולוגיה כאשר אנחנו רוצים לזהות מחלות שונות. מחשבים יכולים לסייע לנו לזהות באופן מדויק יותר סיכון לתחלואה במחלות כמו סרטן העור. מיפוי שומות ממוחשב אשר נעשה כחלק מסדרה של שגרת בדיקות רפואיות יכול לסייע לנו לזהות באופן מוקדם ומדויק את התפתחות סרטן העור ומפחית משמעותית את מספר הביופסיות המיותרות. ככל שנהיה מודעים יותר לאחוזי הסיכון שלנו או של קרובי המשפחה שלנו לפתח סרטן עור בעזרת רופא עור מקצועי כך אנחנו והם נוכל לקבל טיפול טוב יותר. טיפול זה יכול לכלול בין השאר הסרה של נקודות החן באמצעות ניתוח או הליך כירורגי בהרדמה מקומית.

מיפוי שומות ממוחשב – כיצד זה מתבצע?

מיפוי שומות ממוחשב יכול להתבצע אך ורק על ידי רופא עור מומחה. המיפוי נעשה על ידי סריקה וצילום של כל הגוף באיכות גבוהה מכל עבריו, ובדיקה פרטנית של כל השומות ע"י הרופא בעזרת דרמוסקופ.

לאחר ביצוע התיעוד של השומות ונקודות החן בבדיקות הבאות ובסריקות הבאות שלהן הרופא יכול לזהות שינוי משמעותי בהם .

הרופא יכול לזהות בדיוק של מילימטר אחד האם חל שינוי בצורה או בגודל של השומות ושל נקודות החן שלנו. כאשר חל שינוי כזה, יחליט הרופא האם יש מקום לבצע ביופסיה מהשומה (כלומר הסרה שלה ושליחה שלה לבדיקה האם היא סרטנית).

מיפוי שומות ממוחשב was last modified: ספטמבר 30th, 2018 by admin