המרכז למיפוי שומות בהנהלת ד"ר ניר נתנזון מזמין אתכם לבדיקה חשובה העשויה להציל את חייכם במרפאה מודרנית ומתקדמת למיפוי שומות ולגילוי מוקדם של מלנומה של העור. המרפאה למיפוי שומות הוקמה במטרה לספק ללקוחות מענה מקצועי וחשוב לגילוי מוקדם של מלנומה ולצורך מעקב וזיהוי שינויים בשומות קיימות ולאיתור הופעת שומות חדשות.

המרפאה למיפוי שומות מציעה פתרון מקצועי חדשני באמצעות שילוב בין מספר בדיקות ואבחונים:

 • בדיקה דרמוסקופית של כל השומות – Total Body Dermoscopy.
 • צילומי תקריב וצילומים דרמוסקופיים של שומות נבחרות לצורך מעקב וגילוי שינויים בזמן.
 • צילום דיגיטלי של כל עור הגוף – Total Body Photography.

חשוב לציין כי בדיקה במרפאה מקצועית למיפוי שומות ולגילוי מוקדם של מלנומה של העור חייבת להיעשות לפחות פעם בשנה, רק כך ניתן לזהות שינויים לאורך זמן בשומות – הן שינויים דרמוסקופיים והן שינויים בשומות הקיימות או הופעתן של שומות חדשות. מעבר לבדיקה השנתית במרפאה, בדיקה הנעשית על ידי רופא עור מומחה, מומלץ לכל אחד ואחת לבצע בדיקה עצמית של נקודות חן, עם זאת הבדיקה העצמית אינה מהווה תחליף לבדיקה מקצועית על ידי רופא עור.

מתי נקודת חן על העור מוגדרת כחשודה?

כאשר מגלים בבדיקה עצמית שינוי מסוים בנקודת חן יש לקבוע תור מיד במרפאה למיפוי שומות, ואין לדחות את האבחון המקצועי אחרת לוקחים סיכונים מיותרים. חשוב להדגיש כי גידולי עור שונים הם תופעה נפוצה בקרב תושבי ישראל בגלל החשיפה הממושכת לקרינת השמש, עם זאת ישנם ישראלים הנמצאים בקבוצת סיכון והם עלולים לפתח גידולי עור ממאירים ומלנומה, לכן הם חייבים להיות במעקב תמידי. גילוי מוקדם של מלנומה – הסוג המסוכן ביותר של סרטן העור, מעלה באופן משמעותי את שיעור הריפוי.

בבדיקה עצמית ובבדיקה מקצועית ומעמיקה במרפאת מיפוי שומות חשוב לשים לב לשינויים ולתסמינים הבאים:

 • תחושה – השומה מגרדת, רגישה או גורמת לשינוי תחושה אחר, לרבות כאבים.
 • פצע לא מגליד – השומה מדממת גם ללא גירוד או פגיעה, כאשר פצע אינו מגליד בזמן ממוצע מוגדר, יש לפנות מיד לרופא עור.
 • שינוי בשומה – כל שינוי בשומה מחייב התייחסות ובדיקה מקצועית על ידי רופא עור, בבדיקה יש להתייחס לשינויים כגון צבע, קוטר, צורה, צבע, גבולות השומה ושינויים בשטח השומה כמו קשקשת, נפיחות, דימום, בליטה חדשה מעל השומה וכיוצא בזה.

אלו שינויים המהווים מדד רגיש ביותר לגילוי מלנומה בשלב מוקדם, שלב בו ניתן להציע ריפוי מלא, אחרת מסתכנים בהתפשטות תאי הסרטן לאיברים ולאזורים אחרים בגוף. כל שינוי מחייב ביקור במרפאה של רופא עור מקצועי.

יתרונות מיפוי השומות במרפאה מקצועית בהשוואה לבדיקה רגילה בקופות החולים:

 • מיפוי השומות במרפאה מבטיח עלייה בשיעור המלנומות המתגלות בשלב מוקדם וקריטי.
 • הבדיקה המתקדמת במרפאה מפחית את הצורך בכריתת שומות תקינות.
 • הבדיקה במרפאה מבוצעת על ידי רופא עור בכיר המנהל את המרכז למיפוי שומות.
 • שיטת הבדיקה במרפאה פרטית נחשבת לשיטה מקובלת ופופולרית בעולם, זו גם השיטה המועדפת כיום למעקב אחרי אנשים השייכים לקבוצת סיכון לפתח מלנומה ממאירה של העור, במיוחד בקרב מטופלים בעלי ריבוי שומות ובקרב מטופלים שסבלו בעבר ממלנומה.
 • ניתן לבצע מעקב וצילום של כל הגוף או רק של שומות בודדות.
 • במרפאה למיפוי שומות משתמשים בדרמוסקופ, זהו מכשיר המחייב ניסיון עשיר וידע רב, לכן מומלץ לעבור את הבדיקה במרפאה מקצועית ומובילה.

אם ברצונכם לצפות בסרטון קצר המסביר את תהליך הבדיקהלחצו כאן!

מה כוללת בדיקת נקודות חן במרפאה למיפוי שומות?

בדיקה במרכז למיפוי שומות כוללת בדיקת כל השומות על העור באמצעות מכשיר דרמוסקופ (מכשיר אופטי המאפשר לרופא עור מנוסה להסתכל לעומק העור ולאתר שינויים בנגעי עור), סימון שומות חשודות במידה ויש, וצילום כל הגוף על ידי מצלמה דיגיטלית באיכות גבוהה במיוחד.

את השומות החשודות מצלמים גם בתקריב וגם בוחנים אותן היטב דרך מכשיר הדרמוסקופ. לאחר שנה המטופל חוזר למרפאה לצורך בדיקה מלאה נוספת, במטרה להשוות בין הצילומים מהבדיקה הקודמת לצילומים החדשים, כך רופא עור יכול לאתר שינויים בנגעי עור העלולים להצביע על התפתחות והופעת מלנומה.

בדיקת שומות באמצעות מכשיר דרמוסקופ חשוב לבצע בכל גיל, החל מפעוטות. עם זאת, צילום גופי נהוג להתחיל רק בשלב סיום גיל ההתבגרות, בתקופה בה ישנה יציבות יחסית במצב ובכמות השומות על העור.

צילום כל הגוף

במרפאה מקצועית למיפוי שומות מבצעים בין השאר צילום כל גופי, מטרת הצילום הינה מעקב אחר שינויים בשומות (נקודות חן) קיימות ולצורך מעקב אחר הופעה של נגעי עור חדשים. בדיקת נקודות חן באמצעות צילום כל הגוף במרפאה נחשבת לבדיקה היעילה והאמינה ביותר, יש שינויים שלא ניתן לראות בעין בלתי מזוינת או באמצעות זכוכית מגדלת. לכן, זהו מעקב אובייקטיבי לאיתור שינויים, כאשר שינויים מסוימים עשויים להצביע על הופעה של מלנומה, וכפי שציינו גילוי מוקדם של מלנומה מגביר משמעותית את שיעור הריפוי מהמחלה.

במהלך הצילום הכל גופי הנבדק מסיר את בגדיו, בדיוק כפי שנהוג בבדיקה עצמית בבית – לבד או בעזרת בן או בת הזוג. בחדר הטיפולים הנבדק מצולם באמצעות מצלמה משוכללת ואיכותית מכל הכיוונים, בדרך כלל מבצעים 26 צילומים, אך לפעמים גם יותר.

Total Body Map

Change1

דוגמה נוספת:

Cahnge 27

דרמוסקופיה

דרמוסקופיה היא שיטת אבחון מתקדמת שאינה פולשנית, הבדיקה מבוססת על מכשיר אופטי ייעודי הנקרא דרמוסקופ. באמצעות המכשיר ניתן להדגים מבנים תוך עוריים ולזהות תהליכים סרטניים, טרם היותם גלויים לעין בלתי מזוינת.

כדאי לדעת כי שיטה זו מעלה משמעותית את דיוק הגילוי המוקדם של מלנומה, עד לשיעור של 90%, וזאת בהשוואה לדיוק בשיעור של 60-70% בלבד בבדיקה המבוצעת על ידי רופא עור ללא דרמוסקופ.

דוגמה לשומה תמימה למראה כפי שהיא נראית בצילום תקריב –

אותה שומה בדרמוסקופיה מדגימה קריטריונים ברורים של מלנומה.

Mole 1d(1)

דוגמה נוספת:

Mole and Melanoma Heb

מה קורה אם מגלים בבדיקה שומה חשודה?

מרפאה למיפוי שומות ולבדיקת שומות חן מתמחה בצד האבחון והגילוי המוקדם של מלנומה של העור, לאחר גילוי שומה חשודה בבדיקה הנבדק מקבל מכתב הפניה להסרת השומה החשודה בקופת החולים אליה הוא משתייך. ניתן לקבל הפניה גם לרופא עור פרטי המתמחה בהסדרת שומות, בהתאם לרצונו של הנבדק.

המרפאה מתמחה בין השאר גם בהסרת שומות אך זהו אינו העיסוק העיקרי במקום, מאחר והמרכז למיפוי שומות פועל כמרפאה פרטית ניתן לבצע את הסרת השומה במקום, אך זהו שירות הכרוך בתשלום נוסף.

בדיקה מקצועית וחשובה העשויה להציל חיים

המודעות בקרב תושבי ישראל לסכנת סרטן עור הולכת וגוברת עם השנים. תושבי המדינה חשופים לנזקי השמש והקרינה החזקה, לכן כל אדם חייב להקפיד על בדיקה עצמית, ומומלץ לכולם לעבור בדיקת נקודות חן ומיפוי שומות במרפאה מקצועית. אבחון סרטן העור בשלב מוקדם מגביר את שיעור הריפוי מהמחלה הגובה חיים של רבים, אין להקל ראש בנושא, במיוחד אם נמצאים בקבוצת סיכון להתפתחות סרטן עור.

כאמור, יש מגוון סימנים לסרטן העור מסוג מלנומה, באמצעות הבדיקה היסודית ניתן לגלות את התסמינים בשלב מוקדם ולהציע טיפול רפואי מתאים. כאשר בוחרים מרפאה למיפוי שומות חשוב לבדוק מה כוללת הבדיקה, מי מבצע אותה, מהו הרקע המקצועי של רופא העור, איזה מכשור יש במקום ועוד.