מלנומה בישראל- תמונת מצב עדכנית

 

כבכול שנה, גם השנה מפרסם משרד הבריאות בחודש מאי נתונים סטטיסטים אודות מלנומה בישראל- והפעם אודות שנת 2012 (השנה האחרונה לגביה יש נתונים מאומתים).

ב-2012 אובחנו בארץ כ-1,293 חולים חדשים עם מלנומה ממאירה, מהם 940 עם מלנומה ממאירה חודרנית ו-353 עם מלנומה ממאירה ממוקדת (שטחית).

שיעורי התחלואה של המלנומה הגבוהים ביותר בשנת 2012, נצפו בקרב ילידי אירופה-אמריקה ובקרב ילידי ישראל.

מניתוח המגמות עולה כי שיעור המלנומה החודרנית (שהיא בעלת הסיכון לשלוח גרורות) נשאר יציב בעשור האחרון,  אך שיעור המלנומה הממוקדת (שטחית- שגילויה מבטיח 100% ריפוי) יורד בשנתיים האחרונות.
כלומר-  פחות מלנומות מתגלות בזמן.

 

כמו כן עולה מהדו"ח כי שיעור המלנומה בישראל הוא ה-13 בעולם המערבי. לאחר שתי ה"חשודות המיידיות" – אוסטרליה וניו זילנד, המככבות זה שנים בראש הרשימה,   מופיעות מספר מדינות "מפתיעות": שוויץ, הולנד, דנמרק נורויגה ועוד מדינות אירופיות. אפילו באיסלנד הקרה יש יותר מלנומות (ביחס לגודל האוכלוסיה) יותר מישראל. מסקנה- לא רק השמש חשובה אלא השילוב של גנטיקה וחשיפה לשמש.

התכונה הגנטית המשפיעה ביותר על הסיכון ללקות במלנומה היא הינה ריבוי שומות.

לכן- על כלל האוכלוסיה, ובמיוחד על אנשים מרובי שומות או בעלי הסטוריה אישית או משפחתית של מלנומה – להיבדק ע"י רופא עור לפחות אחת לשנה.

 

 

מגפת מלנומה באיסלנד: קשר אפשרי לשימוש במיטות שיזוף

שכיחות המלנומה באיסלנד היתה נמוכה משכיחותה בשאר המדינות הצפוניות (Nordic countries) עד 1990.

החל מ-1990 חלה עליה תלולה בשכיחות המלנומה בשני המינים, ומשנת 2000 שכיחות המלנומה אצל נשים איסלנדיות גבוהה יותר מכל שאר הארצות הצפוניות. לדברי חוקרים, הסיבה העיקרית הינה השימוש המאוד נפוץ באיסלנד בשיזוף מלאכותי ("מיטות שיזוף").
בין שנים 1992 עד 2001, חלה עליה שנתית של 11.8% בשיעור המלנומה אצל נשים באיסלנד, זאת בהשוואה לעליה שנתית של 4.8% אצל הגברים. בייחוד בלטה העלייה אצל נשים מתח לגיל 50 במלנומה באיזור הגו.
מאחר ומיטות שיזוף נחשבות כמקור של קרינת שמש לסירוגין (intermittent sun exposure), שהיא גורם סיכון ידוע למלנומה, והן מקרינות כמות רבה של קרני UVA, ניתן לקשר בין העלייה בשימוש בשיזוף המלאכותי אצל נשים צעירות באיסלנד לעליה במקרי המלנומה.

המאמר המלא:
H.ry C et al. A Melanoma Epidemic in Iceland: Possible Influence of Sunbed Use .
Am. J. Epidemiol. Am J Epidemiol. 2010 Sep 2.